Rīt, 24.martā, visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Pērn sasniegta zemākā reģistrētā saslimstība* ar tuberkulozi kopš 1993.gada. Kaut arī saslimstība pēdējo gadu laikā ir bijusi mainīga, jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati apliecina, ka pozitīva tendence, kura sākusies Latvijā 2002.gadā, joprojām turpinās un saslimstība ar tuberkulozi turpina samazināties. 2014.gadā, salīdzinājumā ar 2013.gadu, saslimstība ar tuberkulozi ir samazinājusies par sešiem procentiem, kas atbilst kopējai tendencei Eiropas valstīs. Samazinājies arī saslimšanas gadījumu skaits bērnu un pusaudžu vidū.
2014.gadā kopā reģistrēti 637 jauni tuberkulozes gadījumi, kas ir par 139 gadījumiem mazāk nekā 2013.gadā, kad tika reģistrēti 776 jauni tuberkulozes pacienti. Arī bērnu saslimstība ar tuberkulozi 2014.gadā ir samazinājusies – vecuma grupā no 0 līdz 14 gadiem reģistrēts 41 saslimšanas gadījums (2013.gadā – 45), savukārt jauniešiem vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem reģistrēti 11 saslimšanas gadījumi (2013.gadā – 13). Pērn, tāpat, kā gadu iepriekš, visaugstākā saslimstība ar tuberkulozi reģistrēta vecuma grupā no 18 līdz 59 gadiem. Arī dzimumu struktūrā iepriekšējo gadu tendence saglabājas – vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk, nekā sievietes.
Atgādinām, ka tuberkuloze ir gaisa pilienu infekcijas slimība, ar kuru parasti inficējas no slima cilvēka tam runājot, klepojot, šķaudot. SPKC speciālisti norāda, ka, analizējot 2014.gada datus par tuberkulozes slimnieku dzīvesveidu pirms inficēšanās, var secināt, ka nozīmīgi riska faktori saslimšanai ar tuberkulozi var būt sociāli ekonomiskie faktori (piemēram, bezdarbs), pārmērīga alkohola lietošana, HIV infekcija, apcietinājums, narkotisko vielu lietošana, bet jo īpaši, kontakts ar infekciozu tuberkulozes slimnieku. Līdz ar to pieaugušajiem ir lielāks risks saslimt ar tuberkulozi, nekā bērniem.
Atgādinām, ka lielākā nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai un veselīgam dzīvesveidam, tādējādi samazinot organisma spējas pretoties tuberkulozes izraisītājam. Sabalansēts darba un atpūtas režīms, pareizs ēšanas režīms (ēdienreizēs organisms saņem gan olbaltumvielas, gan ogļhidrātus, taukus u.tml.), pietiekošas fiziskās aktivitātes u.c. stiprinās imunitāti un uzlabos veselību.
Tāpat, ņemot vērā, ka tuberkulozes simptomi var būt praktiski nemanāmi, nepieciešams rūpīgi sekot līdzi savai veselībai un veikt profilaktiskās veselības pārbaudes pie ģimenes ārsta reizi gadā, kā arī, nepieciešamības gadījumā, veikt plaušu rentgenoloģisko izmeklēšanu. Turklāt SPKC speciālisti atgādina, ka šobrīd, situācijā, kad uz kādu laiku iespējams bērniem paredzēto vakcīnu pret tuberkulozi trūkums, aicinām pieaugušos īpaši pievērst uzmanību savas veselības pārbaudīšanai un konsultēties ar ģimenes ārstu par piemērotākajiem profilakses pasākumiem.
Raksturīgākās tuberkulozes saslimšanas pazīmes ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, pastiprināta svīšana naktīs. Ja jums ir kaut viena no šīm pazīmēm, dodaties pie ģimenes ārsta, kurš jums nozīmēs tālākus izmeklējumus.
Atzīmējot Pasaules Tuberkulozes dienu, 16 Latvijas pilsētās tiek rīkotas atvērto durvju dienas HIV profilakses punktos un Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Veselības istabās. Atvērto durvju dienu ietvaros būs iespējams bez maksas veikt HIV eksprestestu un saņemt speciālista konsultācijas gan par HIV, gan tuberkulozes jautājumiem. Savukārt rīt, 24.martā, pie LSK Veselības istabas Gaiziņa ielā 7 būs iespēja bez maksas veikt plaušu rentgenu mobilā rentgena iekārtā.
HIV eksprestestu tuberkulozes profilaksē svarīgi veikt tāpēc, ka cilvēkiem, kuri slimo ar HIV infekciju, ir paaugstināts risks saslimt arī ar tuberkulozi.
Tuberkulozes dienai veltīto pasākumu kalendāru iespējams aplūkot: http://www.spkc.gov.lv/aktualitates/1094/
Par tuberkulozes simptomiem, ārstēšanu un profilaksi vairāk lasi www.spkc.gov.lv http://www.spkc.gov.lv/infekcijas-slimibas/252/tuberkuloze
Statistikas dati par tuberkulozi: http://www.spkc.gov.lv/tuberkuloze/
* tuberkulozes gadījumu skaits, rēķinot uz 100 00 iedzīvotāju
Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv