Latvijas uzņēmumu darbinieki informēti par negatīvo stresu, izdegšanas sindromu un onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku

Šonedēļ veiksmīgi noslēgušies Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) organizētie semināri par negatīvo stresu, izdegšanas sindromu un onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku Latvijas iedzīvotājiem darbspējas vecumā. Kopumā 23 semināros strādājošie tika aicināti aktīvāk rūpēties par veselību un uzlabot savas dzīves kvalitāti. 

 

Semināri Latvijas uzņēmumos tika organizēti no šā gada oktobra līdz decembrim, aptverot vairāk nekā 500 iedzīvotāju darbspējas vecumā.

 

“Stress un izdegšana ir plaši izplatīta parādība darba vidē, kas var piemeklēt teju jebkuras profesijas pārstāvjus. Lai arī vairums semināra dalībnieku par šo riska faktoru zina, tomēr ikdienas dzīves un darba steigā nereti iztrūkst preventīvās darbības, kas tik ļoti vajadzīgas, lai stresoru ietekmi mazinātu, un tas neradītu lielākus veselības traucējumus. Tieši tāpēc semināra laikā vēlreiz atgādinājām par to, kuri ir izplatītākie brīdinājuma signāli, kas liecina, ka ir jāsāk rīkoties un meklējām risinājumus kvalitatīva darba, atpūtas un labas pašsajūtas sabalansēšanai,” stāsta psihiatre Inga Zārde, kura izstrādāja šo semināra programmu.

 

Tāpat semināru ietvaros klausītāji tika iepazīstināti ar onkoloģisko slimību riska faktoriem, valsts nodrošinātām onkoloģisko slimību agrīnās diagnostikas programmām, kā arī saņēma informāciju par onkoloģisko slimību izplatību, ārstēšanas metodēm un atbalsta iespējām Latvijā, lai veicinātu lielāku izpratni par onkoloģisko slimību rašanās cēloņiem un profilaktisko pārbaužu nepieciešamību.

 

“Onkoloģiskās slimības ir sensitīva tēma, kas sākotnēji rada nevēlēšanos iedziļināties, arī bailes un  neizpratni. Jāsaprot, ka onkoloģisko slimību attīstību ietekmē gan bioloģiski faktori, iedzimtība, gan cilvēka dzīvesveids un paradumi, piemēram, smēķēšana, neveselīgs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids u.c. Dažus no šiem faktoriem varam iespaidot, mainot savus ikdienas paradumus, taču citus nē. Vēža ārstēšanas sekmes un prognoze ir cieši saistīta ar agrīnu diagnostiku, tāpēc to varam ietekmēt, tikai veicot regulāras medicīniskās pārbaudes. Semināros aktīvi diskutējām, lai mazinātu aizspriedumus par šīm tēmām un aicinātu cilvēkus rūpīgāk attiekties pret savu veselību, izmantojot iespēju apmeklēt valsts apmaksātās veselības pārbaudes,” komentē programmas autore un lektore, ģimenes ārste Lāsma Četverga.

 

Semināri notika visā Latvijā, galvenokārt uzņēmumos un iestādēs pašvaldībās, kas atrodas Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā.

Kopā: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates/preses-relizes/get/nid/549

Leave a Reply