Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti atgādina, kas noteikti būtu jāievēro dodoties svētceļojumā uz Aglonu, lai pasargātu sevi no infekcijas slimībām u.c. veselības problēmām.
Peldvietas. Peldoties ūdenskrātuvēs, it īpaši neorganizētajās peldvietās, pastāv risks inficēties ar dažādām infekcijas slimībām, jo ūdens tādās vietās var būt piesārņots ar notekūdeņiem, dzīvnieku un cilvēku izkārnījumiem. Inficēties var peldēšanas laikā, nejauši norijot ar infekcijas slimību izraisītājiem piesārņotu ūdeni vai mikrobiem nokļūstot organismā caur gļotādām vai brūcēm. Peldoties nedrošās vietās, cilvēki var inficēties ar vairākām infekcijas slimībām, piemēram, leptospirozi, tularēmiju, enterovīrusu infekciju, zarnu infekcijām, A hepatītu u.c. Līdz ar to ieteicams nepeldēties ūdenskrātuvēs, kas šim mērķim nav paredzētas vai ja rodas šaubas par ūdens kvalitāti.
Roku mazgāšana. Lai nesaslimtu ar zarnu trakta un daudzām citām infekcijām, atceries, ka rokas ar ziepēm un ūdeni jāmazgā bieži un rūpīgi. Rokas vienmēr nomazgā: pirms ēšanas un dzeršanas; pēc tualetes apmeklēšanas; pirms pieskaršanās acīm, degunam un mutei; pirms un pēc ievainojumu apstrādes. Netīrumu noņemšanai no rokām un mikrobu iznīcināšanai var izmantot arī mitrās salvetes un roku dezinfekcijas līdzekļus.
Atbilstošs apģērbs. Piemērots apģērbs spēs pasargāt no ērcēm, odiem, lapsenēm, bitēm un saules apdeguma. Lai izvairītos no kukaiņu kodumiem, savlaicīgi jāpadomā par kukaiņu atbaidīšanas līdzekļiem jeb repelentiem. Pēc atpūtas ceļmalās, pļavā, upes vai meža malā, jāpārliecinās vai uz apģērba un ķermeņa nav atrodama ērce. Krēslas stundās vēlams valkāt apģērbu ar garām piedurknēm un kapuci.
Kvalitatīva pārtika. SPKC speciālisti uzsver, ka ēdienam, ko izvēlēties līdzi ņemšanai, jābūt tādam, kura ilgstoša uzglabāšana nav saistīta ar temperatūras režīma ievērošanas nepieciešamību. Uzturā nedrīkst lietot pārtikas produktus, kam beidzies derīguma termiņš vai manāmas bojāšanās pazīmes. Dārzeņus un augļus nedrīkst mazgāt atklātās ūdenskrātuvēs, tāpēc tie līdzi jāņem jau nomazgāti. Sevišķi svarīgi ir nodrošināties ar drošu dzeramo ūdeni. Nedrīkst dzert ūdeni no dabas ūdenskrātuvēm vai pamestām akām, jo ūdens var būt piesārņots ar dažādu slimību izraisītājiem.
Gadījumā, ja iegādātajam ēdienam ir neraksturīga garša, smarža, izskats, nekādā gadījumā nelieto to uzturā! Neiegādājies produktus, kas ātri bojājas, vietās, kur tos neglabā ledusskapjos vai aukstuma vitrīnās.
Nelieto pārtiku un dzērienus no kopīgiem traukiem!
Zarnu infekcijas slimības. Parasti cilvēki inficējas lietojot uzturā infekcijas slimību izraisītājus saturošo pārtiku, dzeramo ūdeni, kontaktējoties ar slimnieku vai piesārņotajiem vides priekšmetiem. Saslimšana ar zarnu infekcijām izpaužas kā slikta dūša, caureja, vemšana, sāpes vēderā, galvassāpes un ķermeņa temperatūras paaugstināšanās.
Gadījumā, ja parādās zarnu trakta infekcijas saslimšanas pazīmes (slikta dūša, sāpes vēderā, vemšana, caureja un paaugstināta ķermeņa temperatūra), nekavējoties meklē mediķa palīdzību. Runājot ar ārstu, atklāj viņam savas aizdomas par to, kādēļ saslimi – sniegtā informācija var palīdzēt pasargāt no saslimšanas citus līdzcilvēkus!
Atceries! Veselības problēmu gadījumos, kad steidzami vajadzīgs mediķa padoms Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66086001 pieejams darbadienās no 8:00 līdz 18:00, brīvdienās un svētkos – diennakti!
Avots: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/628