Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumi veselīgiem Ziemassvētkiem un drošām Jaungada svinībām

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ikvienam Latvijas iedzīvotājam svētkos vēl labu veselību un atgādina, ka, ievērojot vienkāršus profilakses pasākumus, brīvdienas būs izdevušās, un pie ārsta jādodas nebūs.

Bieži un rūpīgi mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni – ja jūsu rokas ir tīras un uz tām neatrodas slimības izrisoši vīrusi un baktērijas, tas no saslimšanas pasargā pašu tīro roku īpašnieku un arī līdzcilvēkus.

Lai rokas būtu tīras, rīkojieties šādi: lietojiet ziepes un mazgājiet rokas zem tekoša ūdens, roku mazgāšanai vislabāk lietot šķidrās ziepes, nevis ziepju gabalus; kārtīgi ziepējiet rokas 10-15 sekundes, tā lai veidojas putas; ar ziepēm pārklājiet visu roku virsmu – plaukstas, plaukstu virspuses, starp pirkstiem, zem nagiem, rokas kārtīgi noskalojiet zem tekoša ūdens; noslaukiet rokas ar vienreizlietojamu papīra dvieli vai nožāvējiet zem ventilatora.

Ja nav apstākļu roku mazgāšanai, piemēram, sabiedriskajās vietās, var izmantot arī dažādus roku dezinfekcijas līdzekļus – želejas un salvetes.

Svētku galdam izvēlaties tikai kvalitatīvus pārtikas produktus. Pārliecinieties vai produktam nav slikta smarža, garša, šaubīgs vizuālais izskats, vai nav beidzies tā derīguma termiņš un vai tirdzniecības vietā tiek ievēroti produkta uzglabāšanas nosacījumi. Pārtikas produkti, kuru uzglabāšanai, pagatavošanai un lietošanai būtu jāpievērš īpaša uzmanība, ir piena, gaļas un zivju izstrādājumi, kā arī olas un dažādi jau sagatavoti ēdieni (gatavie salāti un saldie ēdieni) vai pusfabrikāti.

SPKC epidemiologi atgādina – lietojot nekvalitatīvus pārtikas produktus, var inficēties ar dažādu infekcijas slimību ierosinātājiem, un cilvēks var saslimt ar salmonelozi, trihinelozi, A hepatītu, u.c.

Gatavojot gaļu, zivis, arī vistas gaļu, atcerieties, ka tikai kārtīgi to izcepot, uzvārot iespējams izsargāties no saslimšanas. Ēdienu vēlams apēst tūlīt pēc pagatavošanas. Savukārt neapēstais ēdiens jāuzglabā vēsā vietā un noslēgtos traukos, lai tas nebojātos.

Ja parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēderā, jāmeklē ārsta palīdzība, kurš noteiks saslimšanas iemeslu, izvēlēsies pareizu ārstēšanu un izskaidros, kādi piesardzības pasākumi veicami, lai infekcija neizplatītos tālāk. Par to, kur medicīnisko palīdzību meklēt svētku laikā, vairāk lasiet ŠEIT.

Ģērbieties atbilstoši laika apstākļiem – nepiemērots vai mitrs apģērbs, kā arī atrašanās ārā alkohola reibumā var radīt ķermeņa apsaldējumus vai ķermeņa atdzišanu (hipotermiju). Par apsaldējumiem un hipotermiju plašāk lasiet ŠEIT.

Ja svētkos tiek lietots alkohols, ievērojiet mērenību. Atgādinām, ka pie transporta līdzekļa stūres nedrīkst sēsties alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Tikpat bīstami reibumā ir pārvietoties arī ejot kājām, īpaši gar ceļa malu un bez atstarojoša elementa, jo autovadītājs gājēju tumsā savlaicīgi nevar pamanīt.

Ievērojiet ugunsdrošības noteikumus – neatstājiet bez uzmanības iedegtas sveces, eglīšu rotājumus un ar svecēm rotātus Adventes vainagus. Neatstājiet bērnus vienus pašus telpās, kur ir iedegtas svecītes. Plašāk lasiet ŠEIT.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply