Gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa ietvaros aizvadītās nedēļas laikā tika reģistrēti 380 gripas saslimšanas gadījumi pacientiem, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības pie monitoringā iesaistītajiem ģimenes ārstiem. Gripas intensitāte samazinājusies vidēji par 18 procentiem un bija 370,3 saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.
SPKC epidemiologi atgādina, ka joprojām turpinās plaša gripas izplatība – gripas gadījumi tika reģistrēti visās desmit monitoringā ietvertajās teritorijās. Visaugstākā gripas intensitāte, līdzīgi kā iepriekšējās nedēļā, tika novērota Liepājā un Jelgavā. Saslimstība ar gripu aizvadītās nedēļas laikā palielinājusies Gulbenē, Jūrmalā, Rēzeknē un Ventspilī, pārējās sešās pilsētās (Daugavpilī, Jēkabpilī, Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Valmierā) saslimstība samazinājusies.
Saslimstība ar gripu samazinājās visās vecuma grupās.
Aizvadītās nedēļas laikā turpināja samazināties arī slimnīcās nogādāto gripas slimnieku skaits, kā arī to pacientu skaits, kuriem bijušas gripas izraisītas komplikācijas. Monitoringā iesaistītās 11 slimnīcas sniegušas informāciju par 139 hospitalizētiem pacientiem ar diagnozi gripa un 70 pacientiem ar diagnozi gripas izraisītā pneimonija.
Aizvadītās nedēļas laikā arī samazinājusies saslimstība ar citām AAEI un bija vidēji 1255 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.
SPKC epidemiologi atgādina, ka epidēmijas periods parasti ilgst astoņas līdz 14 nedēļas. Par epidēmijas beigām paziņo, ja vismaz divu nedēļu laikā nevienā no gripas monitoringā iesaistītajām teritorijām saslimstība ar gripu nepārsniedz 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.
Gripas simptomi: pēkšņs slimības sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu “laušanas sajūta”, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus.
Gripas saslimšanas gadījumā: slimniekam ir jāpaliek mājās un jāārstējas, jādzer daudz šķidruma, jāievēro miers, kā arī jālieto medikamenti gripas simptomu mazināšanai, ko nozīmējis ārsts.
Veselības stāvoklis īpaši uzmanīgi jāuzrauga grūtniecēm, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām (plaušu un sirds slimībām, cukura diabētu, arteriālo hipertensiju, pacientiem ar onkoloģiskām saslimšanām, u.c.), personām ar lieko svaru, pacientiem vecākiem par 65 gadiem un bērniem vecumā līdz trīs gadiem.
Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv