2013.gada 31.martā Ķīnas Veselības un Ģimenes Plānošanas Komisija paziņojusi, ka tika atklāts jauns A/H7N9 gripas vīruss trim smagi slimiem pacientiem. Kopš tā laika Ķīnā reģistrēti 128 laboratoriski apstiprināti saslimšanas gadījumi cilvēkiem ar A(H7N9) gripas vīrusu, tai skaitā 26 letālie gadījumi. Gadījumi reģistrēti astoņās provincēs – Anhui 4 (1 nāves gadījums), Fujian 3 (0), Henan 4 (0), Hunan 3 (0), Jiangsu 26 (5), Jiangxi 4 (0), Shandong 2 (0) un Zhejiang 46 (6) un divās pašvaldībās: Pekinā 1 (0) un Šanhajā 34 (12), un viens gadījums paziņots no Taipejas CDC. Gadījumi epidemioloģiski nav saistīti.
Šis ir pirmais gadījums, kad tiek atklāta cilvēku inficēšanās ar A/H7N9 vīrusu. Ģenētiska salīdzināšana pierādījusi, ka gadījumus izraisījis jauns putnu gripas vīrusu reasortants.
Dzīvnieku veselības speciālisti veic pastiprinātus pasākumus, lai noteiktu iespējamo vīrusa rezervuāru un infekcijas avotu. Atbildīgās institūcijas ziņo, ka vīruss tika noteikts paraugos no baložiem un vistu cāļiem, kā arī no vides paraugiem trijos Šanhajas tirgos. Šie tirgi ir slēgti un dzīvie putni izbrāķēti.
Vakcīnas pret šo gripas vīrusa apkaštipu nav. Primārie testa rezultāti norāda, ka vīruss ir jutīgs pret neiraminidāzes inhibitoriem (oseltamiviru un zanamiviru). Pašlaik nav pierādījumu par infekcijas pārnešanu no cilvēka uz cilvēku un tālāka ģeogrāfiska izplatība netiek novērota. Infekcijas izplatīšanas risks Eiropā ir zems, tomēr nevar izslēgt atsevišķo gadījumu ievešanu no Ķīnas.
Virusoloģiskais raksturojums gripas vīrusa A/H7N9 1
Vīruss iepriekš netika noteikts ne cilvēku, ne dzīvnieku populācijā. Virusoloģiskais raksturojums balstīts uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sadarbības laboratorijas Ķīnā un Japānā, kā arī PVO sadarbības centra – Gripas epidemioloģijas un uzraudzības centrs Atlantā, pētījumiem.
Vīrusa izcelsme saistīta ar trim dažādiem vīrusa celmiem, kuri inficē tikai putnus (H9N2, H11N9 un H7). Tomēr cilvēku inficēšanai infekcijas rezervuārs varētu būt vai arī nebūt saistīts ar putniem.
Ar gēnu sekvencēšanas metodi nav pierādīts, ka šis vīruss būtu ar augstu patoģenitāti putniem. Domājams, ka putniem šīs infekcijas izpausmes ir vieglas vai arī slimība norit asimptomātiski.
Šis vīruss tomēr ir ieguvis tādas īpašības, kas ļauj iekļūt cilvēku un zīdītāju augšējos elpceļos, izplatīties no savvaļas putniem uz mājputniem un zīdītājiem, kā arī izmaiņu rezultātā ieguvis uzlabotas replikācijas spējas cilvēku un zīdītāju organismā.
IETEIKUMI IEDZĪVOTĀJIEM
Pašlaik nav pierādījumu par infekcijas pārnešanu no cilvēka uz cilvēku un tālāka ģeogrāfiska izplatība netiek novērota. Infekcijas izplatīšanas risks Eiropā ir zems, tomēr nevar izslēgt atsevišķo gadījumu ievešanu no Ķīnas.
Pašlaik netiek ieviesti ceļošanas vai tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz valstīm, kur izplatīta A/H7N9 vīrusu infekcija, tomēr, lai izvairītos no vīrusa infekcijas, ir ieteicams:
- Personām, kuras strādā vai apmeklē Ķīnu izvairīties no dzīvu putnu un dzīvnieku tirgus apmeklēšanas, jo tur iespējama putnu gripas vīrusu klātbūtne.
- Izvairīties arī no tiešas saskares ar putnu un dzīvnieku izkārnījumiem, neapstrādātām putnu spalvām un citiem dzīvnieku un putnu atkritumiem.
- Rūpīgi ievērot roku higiēnas noteikumus – roku mazgāšanu ar ziepēm un roku dezinficēšanu ar spirtu saturošiem līdzekļiem.
- Lietot uzturā tikai pienācīgi termiski apstrādātu vistas gaļu un olas, vai citu dzīvnieku gaļu.
- Lai gan pašreiz nav pierādījumu par infekcijas pārnešanu no cilvēka uz cilvēku, ir svarīgi ievērot pasākumus, lai izvairītos no elpceļu vīrusu infekcijas izplatības:
- mazgāt rokas, lai samazinātu infekcijas pārnešanas risku – bieži un rūpīgi mazgāt rokas, sevišķi pēc saskaršanās ar elpceļu sekrētiem (pēc deguna šņaukšanas, šķaudīšanas, klepus).
- ievērot “elpošanas etiķeti”, lai palīdzētu novērst vīrusa izplatīšanos – elpceļu higiēnai izmantot vienreizlietojamās salvetes, šķaudot un klepojot nosegt degunu un muti ar vienreizlietojamo salveti, vai saliektas rokas elkoņa iekšējo virsmu, nevis plaukstu.
- Personām ar gripai līdzīgiem simptomiem vajadzētu izvairīties atstāt savas mājas, lai dotos uz darbu vai citām sabiedriskām vietām, un sazināties ar ārstu, ja veselības stāvoklis pasliktinās.
- Vēršoties pēc medicīniskās palīdzības sakarā ar elpceļu infekciju, informējiet ārstu par ceļojumiem pēdējo 10 dienu laikā, par kontaktu ar slimiem cilvēkiem vai dzīvniekiem, par vispārējo veselības stāvokli un hroniskām slimībām, kā arī pretgripas vakcināciju un pretvīrusu līdzekļu lietošanu (oseltamivīrs, zanamivīrs, citi).
ECDC un PVO rekomendācijas saistībā ar jaunā putnu gripas vīrusa AH7N9 infekciju
Starptautiski nozīmīgi pasākumi
Pašlaik nav pierādījumu par infekcijas pārnešanu no cilvēka uz cilvēku un tālāka ģeogrāfiska izplatība netiek novērota.
- Netiek piemēroti starptautisko ceļojumu ierobežojumi uz Ķīnu, vai lidojumu pasažieru kontaktpersonu apzināšana, skrīnings un ķīmijterapijas nozīmēšana.
- Infekcijas izplatīšanas risks Eiropā ir zems, tomēr nevar izslēgt atsevišķo gadījumu ievešanu no Ķīnas.
- Jebkurš apstiprināts gadījums, kas tiek diagnosticēts ES teritorijā, ir jāziņo starptautiskajām uzraudzības iestādēm, izmantojot agrās brīdināšanas un reaģēšanas sistēmu (EWRS), un Pasaules Veselības organizācijai, saskaņā ar Starptautiskajiem veselības aizsardzības noteikumiem (SVAN).
- Nav jāziņo par aizdomīgiem A/H7N9 gadījumiem, kas nav laboratoriski apstiprināti.
- Ievērot standarta pasākumus infekciju kontrolei un kontaktpersonu apzināšanai smagu akūtu elpošanas ceļu infekciju gadījumos.
- Sabiedrības veselības iestādēm jāizmeklē visi smagu akūtu elpceļu infekciju gadījumi un klasteri veselības aprūpes darbinieku vidū, kuri rūpējas par pacientiem ar smagām, akūtām elpošanas slimībām.
- Asins donācijas (asins donoriem) drošībai netiek ieteikti nekādi specifiski donācijas atteikuma kritēriji vai skrīninga testi.
- Ja minētās slimības gadījums tiktu apstiprināts Eiropas valstīs, jāapsver aktīva kontaktpersonu un līdzīgai ekspozīcijai pakļauto personu apzināšana, kā arī pretvīrusu profilakse.
- Sabiedrībā ir jāizplata informācija par profilakses un kontroles pasākumiem vairākās valodās, lai sasniegtu visas iedzīvotāju grupas.
Citi noderīgi informācijas avoti:
1) Pasaules Veselības organizācijas mājas lapa http://www.euro.who.int/en/home
2) Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapa http://www.ecdc.europa.eu/en/healthtopics/avian_influenza/whats_new/Pages/news.aspx
Informācija PDF formātā pieejama ŠEIT.