Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktā gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka gripas gadījumu skaits aizvadītās nedēļas laikā nevienā no monitoringā iesaistītajām pilsētām nepārsniedza 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, līdz ar to SPKC šodien, 2013.gada 13.maijā, paziņo par gripas epidēmijas beigām.
Aizvadītās nedēļas laikā gripas gadījumi tika reģistrēti vien divās monitoringa pilsētās Liepājā (12 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) un Rīgā (3 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju).
Šajā sezonā gripas epidēmija tika izsludināta 21.janvārī un tā turpinājusies ilgāk nekā pagājušajā sezonā. Atgādinām, ka 2012.gadā gripas epidēmija tika izsludināta 5.martā un tā turpinājās līdz 14.maijam.
SPKC epidemioloģe Raina Nikiforova: „Šīs sezonas epidēmija bijusi smagāka nekā iepriekšējos gados – lielāks bijis gan pacientu skaits, kuri gripas gadījumos vērsušies pie ģimenes ārstiem, gan slimnīcā nogādāto gripas pacientu skaits. Šajā sezonā gripa visvairāk skārusi vecākā gada gājuma iedzīvotājus. Minētajā vecuma grupā gripa visbiežāk izraisījusi komplikācijas, arī gripas izraisītie nāves gadījumi lielākoties reģistrēti pacientiem vecumā virs 50 gadiem”.
SPKC direktore Inga Šmate uzsver, ka ņemot vērā šī gada smago gripas sezonu, nākamajai ir jāgatavojas savlaicīgi – iedzīvotājiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas vai blakusslimības, kuru gaitu saslimšana ar gripu var tikai pasliktināt, laikus ir jāplāno nepieciešamā vakcinācija pret gripu, lai izsargātos no smagām gripas komplikācijām un pat nāves. Aicinām savlaicīgi pret gripu vakcinēties arī stacionāro ārstniecības iestāžu personālu un ģimenes ārstus.
Lai novērotu gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) izplatību un prognozētu epidēmiskā procesa attīstību, Latvijā ilgus gadus tiek veikts gripas un AAEI monitorings. Monitorings sākas katru gadu oktobra beigās un turpinās līdz nākamā gada maija vidum. Par monitoringa iknedēļas rezultātiem regulāri tiek informētas atbildīgās institūcijas, veselības aprūpes speciālisti, izglītības iestāžu vadītāji un sabiedrības pārstāvji. Kā arī par gripas un AAEI izplatību Latvijā katru nedēļu tiek ziņots Eiropas gripas uzraudzības tīklam.
SPKC veiktā monitoringa mērķis ir laikus noteikt kārtējās gripas epidēmijas sākumu, lai veselības aprūpes un citas institūcijas laicīgi uzsāktu pasākumus gripas ietekmes mazināšanai uz iedzīvotāju veselību un ekonomiku t.sk. vakcinācija, specifisko un nespecifisko pretgripas preparātu lietošana, organizatoriskie, izglītošanas, higiēnas un citi pretepidēmijas pasākumi.
Monitoringā šogad bija iekļautas 10 Latvijas lielākas pilsētas. Datus sniedza 67 ģimenes ārsti, 11 stacionārās ārstniecības iestādes, 40 pirmsskolas izglītības iestādes un 40 skolas. Lai monitoringa datus uzskatītu par ticamiem, monitoringā ambulatorās iestādes aptver ne mazāk par 5% Latvijas iedzīvotāju.
Sīkākā informācija par gripas un AAEI izplatību pieejama ŠEIT.
Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv