Gripas izplatība pieaug, SPKC aicina iedzīvotājus slimiem nedoties uz darbu un skolām

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa

dati liecina, ka gripas intensitāte aizvadītās nedēļas laikā pieaugusi vidēji par 87 procentiem un sasniedza

428 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Monitoringa ietvaros pie ģimenes ārstiem reģistrēti 433 gripas saslimšanas gadījumi. Ņemot vērā to, ka saslimšanas gadījumu skaits ar gripu turpina strauji palielināties, tos, kuri saslimuši ar elpceļu infekcijām, aicinām palikt mājās, slimiem nedoties uz darbu un mācību iestādēm, lai no saslimšanas pasargātu līdzcilvēkus, atgādina SPKC direktore Dr. Inga Šmate.

Visaugstākā saslimstība ar gripu tika novērota piecās no monitoringā iesaistītajām pilsētām: Daugavpilī – 946,6 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedz., Jēkabpilī – 746,0 uz 100 000 iedz., Liepājā – 668,9 uz 100 000 iedz., Jelgavā – 611,2 uz 100 000 iedz. un Rīgā 440,1 saslimšanas gadījums uz 100 000 iedzīvotāju.

Gripas monitoringa piektajā nedēļā tika hospitalizēti 153 pacienti ar diagnozi gripa un 44 pacienti ar diagnozi gripas izraisītā pneimonija.

Aizvadītās nedēļas laikā pieaudzis saslimšanas gadījumu skaits arī ar AAEI un vidēji ir 1714 uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir kāpums par 11,4 procentiem salīdzinājumā ar nedēļu pirms tam. Visaugstākā saslimstība ar AAEI tika novērota Jūrmalā.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas laboratorijā kopš sezonas sākuma noteikti pavisam 485 gripas vīrusi, no tiem 420 A tipa, savukārt B tipa gripas vīrusi – 65. Līdzās gripas vīrusiem turpina cirkulēt arī respiratori sincitiālie vīrusi, kas izraisa augšējo elpceļu infekcijas, īpaši bērnu vidū. SPKC epidemiologi aicina iedzīvotājus ievērot higiēnas pasākumus, t.sk. bieži un rūpīgi mazgāt rokas, vēdināt telpas un veikt mitro uzkopšanu, kā arī izvairīties no biežas sabiedrisku vietu apmeklēšanas. Ja tomēr parādās gripas simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, drebuļi, galvassāpes, sauss klepus, sāpes aiz krūšu kaula, „kaulu laušanas” sajūta), palieciet mājās – neapmeklējiet darbu, skolu vai publiskus pasākumus un konsultējieties ar ārstu. Gadījumā, ja jūsu ģimenes ārsts nav sasniedzams, izmantojiet iespēju konsultēties ar mediķi, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst. 17:00 līdz 8:00, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti).

Gripas gadījumā slimniekam jāievēro miers, jādzer daudz šķidruma, jāatturas no alkohola lietošanas un smēķēšanas, kā arī jālieto medikamenti gripas simptomu mazināšanai, ko nozīmējis ārsts. Slimnieks jānodrošina ar atsevišķiem vai vienreizlietojamiem traukiem.

Parasti gripu ārstē mājas apstākļos, tomēr ja saslimšana norit ar komplikācijām vai ir aizdomas par tām (apgrūtināta elpošana, izteikts nespēks, sirds vājums, deguna asiņošana vai asins izplūdumi uz gļotādām vai ādas, ja bērnam ir drudzis virs 38,5o C, mērot padusē, vai viņš atsakās dzert šķidrumu, kļūst ļengans vai parādās citas jūsu bērnam neraksturīgas uzvedības pazīmes), nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu vai ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālistiem. Biežākā gripas vīrusu izraisītā komplikācija ir pneimonija. Atgādinām, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, gripa var noritēt ar komplikācijām.

Sīkāka informācija par gripu un gripas profilakses pasākumiem pieejama SPKC mājas lapas sadaļā GRIPA ŠEIT.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply