Gripas izplatība saglabājas zema

Jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka aizvadītajā nedēļā nedaudz samazinājies to pacientu skaits, kuri vērsušies pie ģimenes ārsta gripas un citu AAEI saslimšanu gadījumos. Salīdzinoši ar iepriekšējo nedēļu, samazinājies arī pie ģimenes ārstiem reģistrēto klīniski apstiprināto gripas gadījumu skaits – no 14 gadījumiem februāra otrajā nedēļā uz 11 gadījumiem pagājušonedēļ.

Kopš janvāra sākuma noturīgākā gripas izplatība novērota tikai Rīgā, bet pie ģimenes ārstiem kopš gada sākuma gripas gadījumos vērsušies pacienti arī Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā, Rēzeknē un Ventspilī. Saslimstības intensitāte visā valsts teritorijā vērtējama kā zema un nav sasniegusi epidēmijas apmērus.

Monitoringā iesaistītajās slimnīcās aizvadītajā nedēļā nedaudz palielinājies stacionēto pacientu skaits gripas gadījumos – ievietoti 16 pacienti ar diagnozi gripa, bet 5 ar diagnozi gripas izraisīta pneimonija. Pacienti hospitalizēti Rīgā (12 pacienti) un Ventspilī (9 pacienti). Aizvadītajā nedēļā pieauga arī laboratoriski apstiprināto gripas gadījumu skaits.

Pneimonija ir viena no gripas vīrusu izraisītajām komplikācijām, kas attīstās visbiežāk, ja gripa netiek izārstēta pilnībā un cilvēks dodas uz darbu, vai turpina intensīvi strādāt un gripu neizguļ, tādējādi pārslogo savu organismu un traucē tam cīnīties ar infekciju. Pneimoniju var izraisīt gan gripa, gan citi elpceļu vīrusi vai baktērijas, kad attīstās bakteriālā pneimonija, un šajos gadījumos bieži nepieciešama ārstēšana slimnīcā.

Kaut gan šīs gripas sezonas laikā nav bijis ilgstošs aukstums un saslimušo ar gripu arī ir ievērojami mazāk, nekā citās gripas sezonās šajā pašā laikā, nav iespējams viennozīmīgi apgalvot, ka gripas epidēmijas šosezon nebūs. Gripas izplatība arī ziemas beigās var sasniegt epidēmijas apmērus, skaidro SPKC epidemiologi.

Atgādinām, ka šobrīd izplatās arī citi elpceļu vīrusi, kas izraisa gripai līdzīgas saslimšanas gan bērniem (īpaši līdz 5 gadu vecumam), gan pieaugušajiem, tomēr norit vieglākā formā, nekā gripa. Tomēr atgādinām, ka arī šajos gadījumos ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai noteiktu pareizāko ārstēšanu. Savukārt, lai nesaslimtu jāievēro personīgā higiēna – roku mazgāšana pirms ēšanas, tualetes apmeklējuma un atgriežoties mājās, kā arī telpu vēdināšana, mitrā uzkopšana u.c. profilakses pasākumi.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply