Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu (AAEI) monitoringa dati liecina, ka aizvadītās nedēļas laikā (20.-26.01.2014.) gripas gadījumā pie ģimenes ārstiem vērsušies divi pacienti – tieši tikpat, cik nedēļu pirms tam (13.-19.01.2014.). Savukārt slimnīcās pagājušās jeb gada ceturtās nedēļas laikā ar diagnozi „gripa” nogādāti deviņi pacienti, kas vērtējams kā pieaugums, salīdzinājumā ar gada trešo nedēļu, kad ar gripu netika hospitalizēts neviens pacients.
Vēršanās pie ģimenes ārstiem pēc palīdzības AAEI gadījumos aizvadītajā nedēļā ir turpinājusi palielināties, tomēr bijusi ievērojami zemāka nekā reģistrēta pagājušajā gripas sezonā, attiecīgajā laika periodā. Saslimstība ar AAEI visstraujāk palielinājusies vecuma grupā no 5 līdz 14 gadiem, tāpat augstākā saslimstība joprojām tiek reģistrēta bērniem no dzimšanas līdz 14 gadiem.
SPKC epidemiologi atgādina, ka katru gadu gripas vīruss inficē 5-15 procentus iedzīvotāju. Vairumam cilvēku gripa ir vidēji smaga saslimšana, darba un skolas kavējumi, bet daudziem gripas vīruss var radīt smagu saslimšanu, īpaši cilvēkiem, kuriem pastāv lielāks risks iegūt gripas vīrusa izraisītas komplikācijas.
Atgādinām, ka gripa izplatās no cilvēka uz cilvēku tieša kontakta rezultātā ar inficētā cilvēka klepus vai iesnu pilieniem. Tāpat gripa izplatās arī netieša kontakta laikā, kad vīruss ar elpceļu sekrēta pilieniem no deguna vai rīkles nonāk uz cilvēka rokām un apkārtējo priekšmetu virsmām. Ar rokām, uz kurām atrodas gripas vīruss, cilvēks var inficēt sevi vai citus, pieskaroties acīm, mutei, degunam.
Lai sevi un citus pasargātu no saslimšanas:
- Vakcinējies pret gripu!
- Regulāri mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni!
- Šķaudot aizklāj muti un degunu ar salveti!
Elpceļu sekrēta pilieni ar gaisa plūsmu izplatās līdz pat 2-3 m attālumā, kad cilvēks klepo, šķauda vai runā. Tāpēc lielākais risks inficēties ir cilvēkiem, kuri atrodas vienā telpā, īpaši tiešā tuvumā no inficētās personas, kura klepo vai šķauda, neaizsedzot muti un degunu.
- Pēc šķaudīšanas izmet salveti un nomazgā rokas!
- Neizmanto atkārtoti salvetes vai kabatlakatiņus!
- Ja salvete nav pa rokai – šķaudot vai klepojot, pilnībā aizsedz muti un degunu nevis ar plaukstu, bet ar elkonī saliektās rokas virsmu!
- Bieži notīri mājās priekšmetu virsmas, kur parasti visvairāk pieskaras ar rokām, piemērām, durvju rokturi u.c. vietas.
- Nelieto priekšmetus, ko lietojis slims cilvēks (trauki, apģērbs, gultas piederumi), tie ir jāmazgā!
- Ja esi saslimis ar gripu vai saaukstēšanos, paliec mājās un sazinies ar savu ģimenes ārstu! Ja nepieciešama ārsta konsultācija ārpus ģimenes ārsta darba laika, zvani uz Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa numuru 66016001. Darba dienās no plkst. 17:00 līdz 8:00, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti, ģimenes ārsti un ārstu palīgi sniedz medicīniskas konsultācijas iedzīvotājiem, kuriem nepieciešams medicīnisks padoms vienkāršu saslimšanu gadījumos.
Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv