Plašsaziņas līdzekļos pēdējā laikā vairakkārt izskanējis viedoklis, ka 2015. gada sākumā veiktā pacienta iemaksas apjoma samazināšana* veicinājusi krīzi veselības aprūpē. Nacionālais veselības dienests uzsver, ka pacienta iemaksu samazināšanai no valsts budžeta papildus tika piešķirti 2,7 miljoni eiro, līdz ar to veselības aprūpes budžets šīs iniciatīvas dēļ nav samazinājies un nav samazināts arī sniegto pakalpojumu apjoms.
Pacienta iemaksas mazināšana ir bijusi nozīmīgs solis valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības veicināšanā un finansiālā sloga mazināšanā iedzīvotājiem, kas ir īpaši svarīgi sociāli neaizsargātākajai iedzīvotāju daļai. Kā zināms, Latvijā ir vienas no augstākajām pacienta iemaksām Eiropā. Samazinot pacienta iemaksu par ārstēšanos slimnīcā, īpašs atbalsts sniegts pacientiem, kuri ilgstoši ārstējas no smagām diagnozēm un daudz laika spiesti pavadīt stacionārā.
Valsts arī turpina kompensēt ārstniecības iestādēm pacienta iemaksu par bērniem līdz 18 gadu vecumam, grūtniecēm, trūcīgajām personām, I grupas invalīdiem, politiski represētajiem un vēl vairākām iedzīvotāju grupām, kuras ir atbrīvotas no pacienta iemaksām. 2015. gadā kopumā valsts kompensējusi pacienta iemaksas 30,6 miljonu eiro apmērā.
Pacientiem ar onkoloģijas un onkohematoloģijas diagnozēm, pacientiem, kas ārstējas no atkarībām, kā arī aprūpes slimnīcu pacientiem tiek piemērota samazināta pacienta iemaksa par ārstēšanos slimnīcā – 7,11 eiro dienā.
*No 2015. gada 1. janvāra tika samazināta pacienta iemaksa par ārstēšanos slimnīcā. Maksa par diennakti 13,52 eiro vietā tika samazināta līdz 10 eiro, bet pacienta līdzmaksājums par visām valsts apmaksātajām operācijām, kas veiktas vienā stacionēšanas reizē, tika samazināts no 42,69 eiro uz 31 eiro. Pacienta iemaksa nav jāmaksā par pirmo stacionārā pavadīto dienu.
Informācijas avots: “Nacionālā veselības dienesta” mājaslapa: http://www.vmnvd.gov.lv/