Par legionelozes izplatību

Atsaucoties uz masu mediju un iedzīvotāju pastiprinātu interesi par legionelozi, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informē, ka Latvijā nav novērots saslimšanas gadījumu pieaugums vai palielināta legionelozes izplatība. SPKC epidemiologi atgādina, ka legioneloze ir obligāti reģistrējama infekcijas slimība un tās izplatība tiek kontrolēta. Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā vidēji tika reģistrēti 33 legionelozes gadījumi gadā. Savukārt 2016. gadā reģistrēti 24 saslimšanas gadījumi. Saslimstības rādītāji Latvijā atbilst vidējiem rādītājiem citās Eiropas Savienības valstīs. Katrs saslimšanas gadījums tiek pakļauts epidemioloģiskajai izmeklēšanai, kas ietver  inficēšanās  apstākļu noskaidrošanu, t.sk. arī ūdens paraugu laboratorisko izmeklēšanu iespējamās inficēšanās vietās. Konstatējot legionellu klātbūtni ūdens paraugā, SPKC sniedz norādījumus objekta apsaimniekotājam. Slimībai ir noteikti konkrēti profilakses pasākumi, kurus ievērojot ir iespējams izvairīties no saslimšanas.

 

Lai izvairītos no inficēšanās dzīves vietā, karstā un aukstā ūdens sistēmās nepieciešams nodrošināt apstākļus, kas kavētu legionellu savairošanos. Savukārt par ūdens sistēmas uzturēšanu rūpējas mājas apsaimniekotāji, kuriem legionelozes profilakses pasākumi ir zināmi. Iedzīvotājiem epidemiologi iesaka pēc vairāku dienu prombūtnes, kad ūdens caurulēs ir sastāvējies, gan karsto, gan auksto ūdeni notecināt vairākas minūtes. Gaisa mitrinātājos un līdzīgās ierīcēs vienmēr liet svaigu ūdeni (ja iespējams – vārītu).

 

Legioneloze bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis). Infekcijas slimība ir bīstama cilvēkiem ar jau eksistējošām saslimšanām – piem., respiratorām slimībām un kopumā novājinātu imūnsistēmu. Saslimšanas gadījumā pēc iespējas drīzāk jāvēršas pie sava ģimenes ārsta un jāuzsāk ārstēšana.

 

Plašāka informācija par legionelozi pieejama mājaslapas sadaļā “Infekcijas slimības”.

Leave a Reply