Pagājušajā gadā Latvijā tika reģistrēti 2498 jauni saslimšanas gadījumi ar seksuāli transmisīvām infekcijām (STI), kas ir par 8,5 procentiem mazāk nekā 2013.gadā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie epidemioloģiskās uzraudzības dati.
Izplatītākās STI, ar kurām slimo Latvijas iedzīvotāji, ir uroģenitālā hlamidioze, gonoreja un sifiliss. 2014.gadā reģistrēti 1983 uroģenitālās hlamidiozes gadījumi (2013.gadā – 2029 gadījumi), 365 gonorejas gadījumi (2013.gadā – 560 gadījumi), 134 sifilisa gadījumi (2013.gadā – 129 gadījumi).
Nemainīga saglabājusies STI saslimstības attiecība starp sievietēm un vīriešiem – sievietes ar STI slimo 1,6 reizes biežāk nekā vīrieši.
2014.gadā STI gadījumi tika reģistrēti dažādas vecuma grupās līdz 77 gadu vecumam. Lielāka STI gadījumu daļa (1579 gadījumi jeb 63%) tika reģistrēta vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem.
Lai gan 2014.gadā kopumā epidemioloģiskā situācija ar STI ir stabila, profilakses pasākumu ievērošana joprojām ir aktuāla, lai mazinātu infekciju cirkulāciju sabiedrībā, skaidro SPKC speciālisti.
Sagaidot Valentīna dienu, SPKC speciālisti atgādina – STI izplatās seksuālu kontaktu ceļā. Tāpēc, neievērojot piesardzības pasākumus, ar STI var inficēties ikviens.
Risks inficēties ar kādu no STI palielinās situācijās, ja personai ir riskanta seksuālā uzvedība, proti, ja personai ir dzimumattiecības bez prezervatīva ar vairākiem dzimumpartneriem vai partneri tiek bieži mainīti, dzimumattiecības alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē, kā arī ja cilvēkam jau ir diagnosticētas citas STI. Tāpat jāatceras, lai prezervatīvs sniegtu pilnīgu aizsardzību, svarīgi to lietot pareizi (paredzētajā derīguma termiņa laikā un nebojātu).
STI var nebūt specifiski simptomi un tās var atklāt tikai veicot laboratorisku izmeklēšanu. Tas nozīmē, ka inficēts cilvēks var ilgstoši apdraudēt un inficēt citus, pats to nezinot. Jo ilgāk infekcija „ielaista”, jo grūtāk ārstējamas un iespējamas smagākas komplikācijas (sarežģījumi). Tāpēc, ja sajūti kādas no STI pazīmēm (pastiprināti izdalījumi no dzimumorgāniem, sāpes un dedzinoša sajūta urinējot, apsārtums un tulznas ap dzimumorgāniem, izsitumi uz ķermeņa, sievietēm – asiņošana, kas nav saistīta ar menstruācijām un sāpes makstī dzimumakta laikā), nekavējoties vērsies pie ārsta!
Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv